Wybierz język:

Liczba odwiedzin: 3416074

Dziś jest: 25 styczeń 2020

Archiwum

Złoty Tur World Cup - Rumia 2015

17.11.2015

XII Puchar Świata Zawodowców w Armwrestlingu
ZŁOTY TUR WORLD CUP – Rumia 2015
ORAZ
II Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę osób niepełnosprawnych

 
Już 21-22 listopada 2015 roku w Rumi (pomorskie) odbędzie się XII edycja Pucharu Świata Zawodowców w armwrestlingu (siłowanie na ręce) ZŁOTY TUR WORLD CUP – Rumia 2015. Tuż potem – 23-24 listopada 2015 roku – odbędą się II Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę osób niepełnosprawnych.
Puchar Świata Zawodowców w armwrestlingu to najbardziej rozpoznawalna na świecie impreza w siłowaniu na ręce. Na specjalne zaproszenie organizatorów w zawodach weźmie udział prawie 200 najsilniejszych zawodników z ponad 25 krajów i 6 kontynentów w tym z Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Australii, Europy oraz Azji. O randze turnieju świadczy też fakt, że prawa do transmisji i relacji wykupiło 30 stacji telewizyjnych z całego świata.
W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem na obie ręce. O zwycięstwie nie decyduje wyłączenie  siła, równie ważne, a może i istotniejsze są technika i taktyka.
Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet kilkudziesięciu minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, która jest znacznie efektowniejsza i wymaga od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.

Do Rumi przyjadą największe gwiazdy światowego armwrestlingu, sportowcy posiadający tytuły mistrza Europy, świata, kontynentu, czy też wielokrotni mistrzowie swojego kraju. Wielu z nich nie bierze udziału w Mistrzostwach Europy czy Świata, przygotowując się wyłącznie do legendarnego Złotego Tura.
- O tytuł najsilniejszego zawodowca walczyć będzie prawie 200 zawodników 
ze światowej czołówki. Zawody odbędą się w 7 kategoriach wagowych męskich i kategorii OPEN oraz 4 kategoriach dla kobiet. Pula nagród w tegorocznej edycji starcia zawodowców wynosi ponad 34 200 $ - mówi Paweł Podlewski, jeden z organizatorów imprezy.
- Rumia stawia na światowy sport. Naszym gościem był najlepszy polski koszykarz – Marcin Gortat, współorganizowaliśmy pierwsze w historii kraju zawody triathlonowe pod szyldem Ironman 70.3, teraz przyszła pora na Puchar Świata Zawodowców w Armwrestlingu. Organizacja tak prestiżowych wydarzeń przynosi naszemu miastu ogromne korzyści wizerunkowe, które przekładają się na rozwój miasta także w innych dziedzinach – mówi Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.
Największym wydarzeniem „ZŁOTY TUR WORLD CUP – Rumia 2015” będzie wyłonienie w kategorii OPEN najlepszego zawodnika roku 2015. Przez lata tytuł „Najsilniejszego zawodowca” należał do charyzmatycznego Alexeya Voevody(Rosja), później do Amerykanina Johna Brzenka, legendy światowego armwrestlingu, a następnie do byłego strongmana z Rosji - Denisa Cyplenkova. Rok później pod nieobecność Cyplenkova tytuł najlepszego z najlepszych trafił do niepokonanego na Ukrainie – Andreya Pushkara.
W tym roku Pushkar ponownie będzie bronił tytułu. Ukraińskiemu zawodnikowi nie będzie jednak łatwo. Nie zabraknie innych, genialnych siłaczy mających chrapkę na wygraną. Swój udział potwierdzili już tacy znani sportowcy, jak: Richar Lupkes (USA), Tim Bresnan (USA), Krasimir Kostadinv(Bułgaria) oraz inni zawodnicy tworzący czołówkę zawodowego światowego armwrestlingu.

Wielką atrakcją będzie możliwość spotkania z Alexeyem Voevodą, jednym z najpopularniejszych  sportowców w Rosji. Rosjanin to legenda armwrestlingu i obok Johna Brzenka i Denisa Cyplenkova, najwybitniejszy zawodnik w historii. Przez wiele lat niepokonany, u szczytu sławy i kariery, postanowił zmienić dyscyplinę sportu i został... bobsleistą. Szybko awansował do reprezentacji Rosji i podczas zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi zdobył dwa złote medale olimpijskie! Voevoda podczas Pucharu Świata w Rumi będzie gościem specjalnym, ale wszystko wskazuje na to, że już niedługo powróci do swojej macierzystej dyscypliny sportu.

Polskę reprezentować będzie około 30 osobowa kadra zawodników, która została wyłoniona podczas XVI Pucharu Polski w Armwrestlingu – 7-8 listopada 2015 r. w Krotoszynie. W Rumi zobaczymy m.in. polskich medalistów mistrzostw świata, m.in. Marlenę Wawrzyniak i Sławomira Głowackiego, a wśród niepełnosprawnych polskiego mistrza świata Macieja Gralaka. Kibice szczególnie liczą na Marlenę Wawrzyniak.  Ta zawodniczka to prawdziwy fenomen. Na co dzień nauczycielka wychowania fizycznego, trenerka personalna interesująca się kryminalistyką, medycyną sądową, psychologią sportu, próbująca swych sił także  jako pisarka i malarka, kiedyś uprawiająca wyczynowo trójskok. Jej talent objawił się w 2007 roku, ale niewiele brakowało, aby zgasł równie szybko, jak się objawił.

- To był początek mojej kariery i zawody Pucharu Polski. W czasie walki finałowej poczułam ogromny ból. Doszło do rozszczepienia kości ramieniowej. Byłam przekonana, że to koniec mojej przygody ze sportem. Jestem jednak bardzo silną kobietą, mam mocną głowę, szybko wzięłam się w garść, wyleczyłam kontuzję, rehabilitacja przebiegała prawidłowo i już kilka miesięcy później znowu walczyłam przy stole -opowiada Marlena Wawrzyniak.

Od tej pory zawzięta i nieustępliwa zawodniczka z Grudziądza co roku zdobywała mistrzostwo Polski, cztery razy stawała na najniższym stopniu podium w Mistrzostwach Europy, by w końcu sięgnąć po złoto w europejskim championacie, a zwieńczeniem jej sukcesów był złoty medal w Pucharze Świata Zawodowców oraz tytuł wicemistrzyni świata.

- Tegoroczny Puchar Świata będzie dla mnie bardzo ważny – mówi Marlena Wawrzyniak, od kilku lat najsilniejsza Polka. - W 2012 roku podczas Nemiroff World Cup jako pierwsza Polka zdobyłam historyczne złoto pokonując Rosjankę Yekaterinę Larinę w walce finałowej. W 2013 miałam kontuzję i nie startowałam, rok później nie było Pucharu Świata, a ten będzie dla mnie szczególny. Ma być pewną formą rehabilitacji za nieudane Mistrzostwa Świata w Malezji. Mam nadzieję, że moja wrażliwa psychika przetrzyma ten bój i że ponownie będę triumfowała i cieszyła się tak, jak w 2012 roku - dodaje Marlena Wawrzyniak.

Przykład tej zawodniczki jest idealnym dowodem na to, że armwrestling to sport dla każdego, dla młodzieży, mężczyzn i kobiet. Także dla osób niepełnosprawnych.

- W tym sporcie urzekło mnie to, że osoba z takimi jak ja problemami w poruszaniu się może z wielkimi sukcesami go uprawiać - mówi Maciej Gralak, zawodnik klubu Arm Fanatic Sport Grudziądz, na co dzień zmagający się z porażeniem mózgowym. - Osobie niepełnosprawnej ruchowo nie łatwo jest uprawiać jakikolwiek sport. Tu, w treningu armwrestlingowym występuje wszechstronność ruchu, dlatego polecam tą dyscyplinę wszystkim niepełnosprawnym. Występuje tu trening siłowy, który wzmacnia wątłe ciało, wytrzymałościowy, wydolnościowy, czy też techniczny. Uprawianie armwrestlingu jest uzupełnieniem rehabilitacji, a w moim przypadku ją zastępuje - dodaje Maciej Gralak, który na niedawnych mistrzostwach świata w Gdyni, w kat. niepełnosprawnych do 60 kg nie dał rywalom szans i zdobył złoty medal.

Z porażeniem mózgowym zmaga się także Konrad Krawczuk reprezentujący klub Złoty Tur Gdynia. Ten skromny chłopak jest najlepszym przykładem na to, jak sport może hartować ducha i silną wolę. Jego talent objawił się już 11 lat temu, kiedy to Konrad zdobył mistrzostwo świata juniorów. Choroba jednak nie chciała dać za wygraną, Konrad musiał zrezygnować ze startów, ale upór i ambicja okazują się za każdym razem silniejsze. On sam za każdym razem wraca do sportu silniejszy, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. W Rumi, przed swoimi kibicami będzie walczył o medal.

- Nie znam innego zawodnika, który miałby w sobie tyle samozaparcia. To przykład dla każdego, nie tylko niepełnosprawnego sportowca. Trzymam za Konrada kciuki, bo medal na mistrzostwach świata byłby dla niego pięknym zwieńczeniem tych wielu lat poświęconych na wysiłek, pokonywanie barier fizycznych i psychicznych -mówi o swoim podopiecznym Igor Mazurenko, prezydent Polskiej Federacji Armwrestlingu, wiceprezydent Europejskiej Federacji Armwrestlingu, inicjator i promotor tego sportu w Polsce.

 

To właśnie dzięki Igorowi Mazurenko Polska wkroczyła do armwrestlingowej rodziny. Prawie 15 lat starań, pracy u podstaw, budowania struktur, organizacji wielu imprez, w tym tych najbardziej prestiżowych, tworzenia Uczniowskich Klubów Sportowych oraz profesjonalnych klubów dzisiaj zrzeszających już tysiące zawodników w całej Polsce - polski armwrestling urósł w siłę i dzisiaj jest znaczącą siłą w Europie i na świecie.

- Zapraszam wszystkich do Rumi, emocji i dobrego widowiska nie zabraknie. To jest bardzo szlachetny sport, uprawiany przez ludzi nie tylko silnych, ale też inteligentnych. Bo nie siła jest w nim najważniejsza, co niektórych może dziwić. Liczą się technika, szybkość, taktyka i strategia. Samą siłą nic tu nie zdziałamy, często się zdarza, że zawodnik startujący w lżejszej kategorii, bez problemu radzi sobie z "ciężkim". Ważne jest to, że armwrestling to sport widowiskowy, emocje widoczne są na twarzach zawodników - mówi Igor Mazurenko.

Historia Pucharu Świata Zawodowców "Złoty Tur Cup" rozpoczęła się w roku 2000. Wtedy w Gdyni po raz pierwszy w Polsce zorganizowano  międzynarodowe zawody w siłowaniu na ręce „Złoty Tur Cup”. Pomysł, aby na oczach widzów zorganizować pokazy walk ludzi o niezwykłej sile rąk nie jest nowy, gdyż już w starożytnym Rzymie popularne były walki mocarzy o nadludzkich możliwościach. Siłowanie na ręce sięga więc najdawniejszych czasów sportowej aktywności człowieka. Sprawdzanie się w bezpośrednim pojedynku jest tak oczywiste, że nie ma chyba na świecie człowieka, który choć raz w swoim życiu nie stoczyłby takiego pojedynku.

Od 2000 roku obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój tej dziedziny sportu. Poprzez swoją spektakularność i oryginalność zawody siłaczy na rękę stały się magnesem przyciągającym nie tylko coraz większe rzesze kibiców, ale również wiele firm doceniających korzyści marketingowe wynikające z możliwości reklamy. Międzynarodowy turniej zawodowców do tej pory miał X edycji. Za każdym razem ogląda je na żywo kilka tysięcy kibiców oraz kilka milionów telewidzów z całego świata.

Wzrastająca popularność zawodów sprawiła, że w 2003 roku „Złoty Tur Cup” został wpisany w kalendarz imprez prestiżowej, zawodowej organizacji PAL (Professional Armwrestling League) i przekształcił się w „Puchar Świata Zawodowców”. Z roku na rok wzrasta popularność Pucharu. Zmagania siłaczy na rękę gromadzą coraz większą liczbę fanów, którzy mogą zobaczyć, jak współcześni gladiatorzy próbują swych sił w bezpośrednich pojedynkach przy stole. To najbardziej prestiżowa impreza w tej dyscyplinie sportu, o wiele silniej obsadzona niż mistrzostwa świata.

Ostatnia edycja Pucharu Świata Zawodowców odbyła się dwa lata temu w warszawskim hotelu Westin i przez władze Światowej Federacji Armwrestlingu zgodnie została uznana za jedną z pięciu najlepszych imprez w historii światowego armwrestlingu. Gwiazdą tamtej imprezy był Denis Cyplenkov zwany Rosyjskim Tytanem. Cyplenkov, którego biceps w obwodzie mierzy 63 cm, wygrał trzy kategorie: +95 kg na lewą i prawą rękę oraz kategorię open na lewą rękę. W tym roku Cyplenkov w Rumi się nie pojawi, ale innych gwiazd nie zabraknie.

 

PROGRAM ZŁOTY TUR WORLD CUP – Rumia 2015 
(Hala MOSiR Rumia, Mickiewicza 49, 84-230 Rumia)

Sobota, 21.11.2015 – walki na lewą rękę
9.00 – 18.00 eliminacje
19.30 – 20.00 koncert zespołu Chassis
20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2015)
Niedziela, 22.11.2015 - walki na prawą rękę
9.00 - 18.00 eliminacje
19.30 – 20.00 koncert zespołu Chassis
20.00 – 23.00 półfinały i finały; kategoria OPEN (wybranie najsilniejszego zawodowca roku 2015)
Kategorie wagowe: Mężczyźni lewa, prawa ręka:
63kg, 70kg, 78kg, 86kg, 95kg, +95kg, OPEN category
Kobiety lewa, prawa ręka:
52kg, 57kg, 65kg, +65kg

Pula nagród: ponad 34 200 $ USD
 
II Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę osób niepełnosprawnych

Wraz z turniejem Puchar Świata Zawodowców w Armwrestlingu odbywać się będą w Rumi II Mistrzostwa Świata w siłowaniu się na rękę osób niepełnosprawnych. Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja For Dream.
Również i na tą imprezę zjadą się czołowi światowi siłacze. Pomimo, że są to osoby niepełnosprawne, będzie to również widowisko pełne pokazu siły, umiejętności, determinacji, emocji, ale i również tolerancji.
- Bardzo nam zależy jako fundacji, aby łamać stereotypy jak i integrować środowiska osób zdrowych oraz niepełnosprawnych. Dlatego z wielkim entuzjazmem realizujemy oba projekty zarówno Pucharu Świata Zawodowców w armwrestlingu jak i Mistrzostw Świata osób niepełnosprawnych, co jest w pełni zbieżne z celami fundacji. Cieszymy się i jesteśmy z tego dumni, że Światowa Federacja Armwrestlingowa powierzyła nam rolę współorganizatora tak wyśmienitych imprez sportowych - zgodnie twierdzą Aleksander Koy oraz Dariusz Rybarczyk, Zarząd Fundacji For Dream.
II Mistrzostwa Świata Osób Niepełnosprawnych w Armwrestlingu odbędą się również na hali MOSiR w Rumi w dniach 23-24 listopad 2015 roku.
Oficjalne strony imprezy: www.armpower.net oraz www.rumia.eu
Organizatorzy: Miasto Rumia, Fundacja FOR DREAM Rumia, Mazurenko Armwrestling Promotion na licencji Professional Armwrestling League USA Inc., PFRON.

PROGRAM II MISTRZOSTW ŚWIATA W ARMWRESTLINGU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – Rumia 2015
(Hala MOSiR Rumia, Mickiewicza 49, 84-230 Rumia)

 
PONIEDZIAŁEK, 23.11.2015
II MISTRZOSTWA ŚWIATA OSÓB NIEDOSŁYSZĄCYCH (ARM4)

09:00 CEREMONIA OTWARCIA
09.30 ELIMINACJE LEWA, PRAWA RĘKA
- OSOBY NIEDOSŁYSZĄCE
10:30 FINAŁY, CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD
- OSOBY NIEDOSŁYSZĄCE
 
II MISTRZOSTWA ŚWIATA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (ARM 1, ARM 2, ARM 3, ARM 5)
 
11:00 ELIMINACJE LEWA RĘKA
– RYWALZIACJA NA SIEDZĄCO I STOJĄCO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 16:00 FINAŁY, CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD
– OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W RYWALIZACJI NA SIEDZĄCO I STOJĄCO

WTOREK, 24.11.2015
II MISTRZOSTWA ŚWIATA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (ARM 1, ARM 2, ARM 3, ARM 5)

10:00 ELIMINACJE PRAWA RĘKA
– RYWALZIACJA NA SIEDZĄCO I STOJĄCO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
16:00 FINAŁY, CEREMONIA WRĘCZENIA NAGRÓD

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W RYWALIZACJI NA SIEDZĄCO I STOJĄCO
KATEGORIE WAGOWE::

ARM 1 – dla sportowców, którzy są w stanie konkurować tylko na siedząco
MĘŻCZYŹNI – PRAWA, LEWA RĘKA: 55kg, 65kg, 75kg, +75kg
KOBIETY – PRAWA, LEWA RĘKA: 65kg, +65kg
ARM 2 – dla sportowców, którzy są w stanie rywalizować na stojąco
MĘŻCZYŹNI – PRAWA, LEWA RĘKA: 60kg, 70kg, 80kg, 90kg, +90kg
KOBIETY – PRAWA, LEWA RĘKA: 65kg, +65kg
JUNIORZY – PRAWA, LEWA RĘKA: 55kg, +55kg
JUNIORKI – PRAWA, LEWA RĘKA: 50kg, +50kg
ARM 3 - Kategorie wagowe dla sportowców z upośledzeniem wzroku
MĘŻCZYŹNI – PRAWA, LEWA RĘKA: 86kg, +86kg
ARM 4 - kategorie wagowe dla sportowców z upośledzeniem słuchu

więcej

Konkurs na Najlepszego Sportowca i Trenera 2013 roku

14.01.2014
Wyniki konkursu:

NAJLEPSZY TRENER:

Piotr Netter - triathlon

NAJLEPSZY SPORTOWIEC:

Mateusz Rak - triathlon

WYRÓŻNIENIA SPECJALNE:

Sportowa osobowość: Janusz Bukowski - piłka nożna

Sponsor roku:
Decathlon
EDF Polska S.A.
Young Digital Planet
MTM Firma Budowlano-Drogowa S.A.
FAKO Fabryka Kotłów S.A.
Bortex
Kamix
Baltic United
BOB-Rollo
ENERGA 
Bank Rumia Spółdzielczy

Sportowiec młodego pokolenia:
Katerina Thomaidou (lekkoatletyka)
Sandra Korusiewicz (piłka siatkowa)
Magdalena Orlicka (piłka siatkowa)
Wiktoria Sagan (jeździectwo)
Natalia Panasiuk (lekkoatletyka)
Karolina Posańska (pływanie)
Paweł Zamojski (bieg na orientację)
Wiktor Trylski (pływanie)
Patryk Andrzejewski (karate)

Młodzieżowa drużyna: Reprezentacja SP 9 w Mini Piłce Siatkowej

Wydarzenie roku:
Turniej Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Miasta Rumi - Studio Tańca Creative Dance
IV Otwarty Puchar Pomorza w Karate WKF - KS Karate SAKURA

Sportowiec niepełnosprawny: Gabriela Andrzejewska - tenis stołowy

Sportowo-artystyczna promocja miasta Rumi na arenie międzynarodowej:
Stowarzyszenie Tańca SPIN

Osiągnięcia sportowe w kategorii weteranów
Grzegorz Grinhloc - chód sportowy

Osiągnięcia sportowe w kategorii dzieci i młodzieży
Katerina Thomaidou (lekkoatletyka) i Wiktor Trylski (pływanie)

Najlepsza Szkoła Rumi w Rywalizacji Sportowej Szkół w Województwie Pomorskim w Roku Szkolnym 2012/2013:
Szkoła Podstawowa Nr 1
Szkoła Podstawowa Nr 9
Gimnazjum Nr 1
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1więcej

Grand Prix Rumi w Tenisie Stołowym 2013/2014

15.10.2013
Regulamin Grand Prix

Uwaga: Wyniki Mistrzostw nie liczą się do klasyfikacji GP

więcej

Grand Prix Rumi w Piłce Siatkowej 2013/2014

01.10.2013
Następna edycja juz w październiku serdecznie zapraszamy

więcej

1