powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zmień kontrast

Duathlon 2021

2021-05-12

Duathlon po raz piąty odbył się na ulicach Rumi

Ostatnia niedziela kwietnia upłynęła w Rumi pod znakiem Mistrzostw Polski w Duathlonie. Była to jubileuszowa, piąta edycja imprezy. Ulicami naszego miasta przebiegli dystanse i pojechali na rowerach, zgodnie z kategoriami wiekowymi, najlepsi zawodnicy z całego kraju.

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali: Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia, Jacek Thiel, wicestarosta wejherowski oraz Ariel Sinicki, zastępca burmistrza Rumi.

- Duathlon to wspaniałe sportowe emocje i wysoki poziom uczestników – podkreśla Jolanta Król. - Widać, że zawodnicy mimo pandemii ciężko trenowali i mogą pochwalić się doskonałą formą.  Cieszymy się, że możemy u nas gościć elitę w tej dyscyplinie sportu, z terenu całej Polski.

Program zawodów obejmował cztery wyścigi. Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w 12 grupach wiekowych co 5 lat na dystansie sprinterskim, w konwencji bez draftingu (czyli z obowiązkową jazdą indywidualną na czas). Wyścig ten ukończyło 240 zawodniczek i zawodników. W klasyfikacji generalnej kobiet zwyciężyły: Katarzyna Kaczkowska (CTS Straszyn) przed Magdaleną Lenz (Tri Starogard Gdański) oraz Karliną Jahnz ( Go2Tri Stargard). W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrali: Sergiusz Sobczyk (Trinergy Warszawa), przed Pawłem Ochalem (FCNB Tri Klub -TEAMOCHAL Bydgoszcz) oraz Janem Popławskim z UKS Manta Warszawa.

Drugim wyścigiem dnia była rywalizacja młodzików (13-14 lat) ze startem wspólnym, oddzielnie dla chłopców, oddzielnie dla dziewcząt, którą ukończyło 38 z 45 zgłoszonych osób. Zwyciężczyniami wśród młodziczek zostały: Emilia Kaca z UKS TRS Susz przed Martyną Gajdą z MLUK Koło i Karoliną Łostowiecką z KS Barrakuda Mińsk Mazowiecki. Wśród młodzików zwyciężyli: Kacper Serwiński z Swim Tri Rzeszów, przed Aleksandrem Turowskim z Delfa Gryfino i Michałem Jańczakiem z Dwójka Morena Gdańsk. 14. miejsce zajął 13-letni Mateusz Wasilewski z UKS Tri-Team Rumia, który na co dzień specjalizuje się w pływaniu.

Trzecim punktem programu były zawody juniorów młodszych (15-17 lat) z rekordową obsadą na starcie - 85 zawodniczek i zawodników. Zwyciężyły: Maja Wąsik (Sportvise Kraków), przed Aleksandrą Ferchmin (AZS UAM Poznań) oraz Joanną Pietruszyńską (Ironman Szczecin). Czwarte miejsca zajęła Karolina Szalast z UKS Tri-Team Rumia. Wśród juniorów zwyciężyli: Jakub Gajda (MLUK Koło), przez Bartoszem Majorczykiem z GST Gniezno oraz Janem Brzóską z Akweduktu Kielce. 23. miejsce zajął 15-letni Maciej Netter z UKS Tri-Team Rumia.

Ostatnim akordem Mistrzostw Polski w Rumi był wyścig główny kobiet i mężczyzn w kategorii juniorów, młodzieżowców i seniorów. W klasyfikacji generalnej  kobiet zwyciężyły: Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk, przed Pauliną Klimas (AZS AWF Katowice) oraz Joanną Wożniak KS Ironman Szczecin. Marta Łagownik pobiła rekord trasy olimpijki Marii Cześnik i rekord pierwszego 5-kilometrowego odcinka w biegu.  W klasyfikacji generalnej mężczyzn zwyciężyli: Kacper Stępniak z KS GVT Świebodzice, przed Maciej Bruździakiem z UKS CityZen Poznań oraz Pawłem Najmowiczem z Olsztyna. W kategorii młodzieżowej kobiet zwyciężyły: Joanna Woźniak z CS Ironman Szczecin przed Zuzanną Sudak oraz Magda Sudak (obie z UKS G8 Bielany Warszawa). Wśród juniorek zwyciężyły: Józefina Młynarska (Sportvise Kraków), przed Weroniką Ptaszyńską (Unia Oświęcim) i Roksaną Pruchnik (Litwin Triathlon Elite Wrocław). Wśród juniorów triumfował w świetnym stylu Kamil Kulik (UKS Tri-Team Rumia), przed Maksymilianem Kopiczko (Medyk Giżycko) i Piotrem Brudło (CS Ironman Szczecin). 9. miejsce wśród juniorek zdobyła Zuzanna Tomczak z UKS Tri-Team Rumia.

Organizatorami Rumia Lotto Duathlon Energy - Mistrzostw Polski w Duathlonie byli: UKS Tri-Team przy współpracy Energy Events, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi oraz Polskiego Związku Triathlonu.

- Były to zawody pod każdym względem rekordowe – podsumowuje Piotr Netter, prezes i trener UKS Tri-Team Rumia. - Zarówno w kontekście frekwencyjnym (ponad 400 zawodniczek i zawodników ukończyło Mistrzostwa), ale przede wszystkim w kwestii poziomu sportowego. Do Rumi przyjechali niemal wszyscy najlepsi triathloniści i duathloniści z kraju. Te bardzo udane Mistrzostwa Polski mogły się odbyć dzięki wsparciu finansowemu miasta Rumia, samorządu województwa pomorskiego, Starostwa Powiatowego w Wejherowie, partnerowi tytularnemu Lotto i Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Rumi.