powiększ czcionkę pomniejsz czcionkę Zmień kontrast

​​​​​​​MOSiR Rumia – podsumowanie roku 2022

2022-12-19
​​​​​​​MOSiR Rumia – podsumowanie roku 2022

Rok 2022 był dla nas przełomowy. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi mógł wrócić do swojej statutowej działalności, jaką prowadził przed pandemią.

- Po zniesieniu obostrzeń ponownie mogliśmy organizować wydarzenia sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Dla nas to duża ulga, że wreszcie możemy się spotkać „na żywo” a nie „on-line” – mówi Jolanta Król, dyrektor MOSiR Rumia.

1. WOŚP i Gala Sportu

- Pierwszą większą imprezą, jaką organizowaliśmy już po raz trzynasty, był finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który został przeprowadzony w dniu 30 stycznia w hali MOSiR Rumia. Tegoroczny finał był jubileuszowy - trzydziesty. Sztab Miejski Rumi zebrał przez ten okres 748120,22 tys. zł - podsumowuje Jolanta Król, która jest szefową sztabu.

Tradycyjnie byliśmy organizatorami Akcji Zima. W czasie ferii zimowych młodzież miała dostęp do Orlika (dodatkowe godziny między 10.00 a 14.00). W hali MOSiR-u odbył się Zimowy Turniej Tenisa Stołowego.

Kapituła powołana rzez Burmistrza Miasta Rumi wybrała Najlepszego Sportowca 2021, którym został Kamil Damentka, pięciokrotny medalista Mistrzostw Polski w triathlonie, zawodnik UKS Tri-Team Rumia. Najlepszym trenerem został Mykola Maistruk. Mykola prowadzi zajęcia pływania w UKS Tri-Team. Nagrody i wyróżnienia przyznano w 13 kategoriach, zgodnie z regulaminem, podczas Rumskiej Gali Sportu w hali MOSiR-u.

2. Strongmani w akcji

20 lutego 2022 r. w hali MOSiR Rumia gościli najlepsi strongmeni w Polsce, którzy rozgrywali zawody w ramach STRONGMAN CUP Rumia 2022. Podczas imprezy po raz kolejny zbierane były środki finansowe. Tym razem na specjalistyczny wózek inwalidzki dla Zosi.

6 marca odbył się Bieg Tropem Wilczym. Ulicami naszego miasta biegło 226 osób. Rumia po raz siódmy była organizatorem imprezy. W ramach biegu zorganizowano zbiórkę charytatywną na rzecz ofiar wojny w Ukrainie.

XII Aquathlon został zorganizowany 26 marca 2022 r. Zawodnicy wzięli udział w pływaniu na krytej pływalni MOSiR-u, a następnie w biegu na stadionie miejskim. W ramach „Grand Prix” Polskiego Związku Triathlonu w Aquathlonie startowali uczestnicy z całego kraju, w różnych kategoriach wiekowych.

Mistrzostwa Polski w Duathlonie - zawodnicy rozpoczęli start od biegu i skończyli na rowerach. 24 kwietnia 2022 r. rywalizowali najlepsi amatorzy i zawodowcy w tej dyscyplinie sportu z całej Polski. Rumia Lotto Duathlon Energy 2022 to impreza na wysokim poziomie sportowym, rozgrywana na ulicach naszego miasta.

3. Edukacja ekologiczna, sportowa i rekreacja

- Po raz pierwszy w dniu 1 maja organizowaliśmy wspólnie z radnymi miasta Rumi festyn rodzinny "Rumia z Ekologią" na boisku przy ul. Bukowej – dodaje Jolanta Król. - Program umożliwiał udział w konkursach: rekreacyjno-sportowym, malarskim i wiedzy na temat ekologii dla całych rodzin.

Z okazji Dnia Dziecka kolejna wspólna inicjatywa z radnymi miasta miała miejsce 5 czerwca 2022 r. na kompleksie boisk SALOS Rumia im. św. Jana Bosko. W imprezie tej wzięło udział prawie 2000 dzieci, które miały możliwość skorzystania z dmuchańców i udziału w konkurencjach rekreacyjno-sportowych.

II Bieg Letni o Górę Markowca został zorganizowany w dniu 26 czerwca 2022 r. w ramach „Kaszuby Biegają”. Bieg główny seniorów odbył się na dystansie 5 km ze startem na Górze Markowca przy ul. Zbychowskiej. Biegi dzieci i młodzieży odbyły się na stadionie miejskim. Najmłodsi startowali w Biegu Przedszkolaka na 50 m.

4. Lato z MOSiR-em

W lipcu MOSiR Rumia po raz 28. przygotował dla mieszkańców propozycje zajęć w ramach Akcji Lato: tenis stołowy w hali widowiskowo-sportowej, tenis ziemny na kortach TKKF „Orzeł”, gry i zabawy dla wszystkich na boisku przy ul. Sabata, jazdę na rolkach na parkingu przy MOSiR Rumia. Liga piątek piłkarskich i godziny otwarte z uwagi na remont Orlika przy ul. Świętopełka odbywały się na kompleksie boisk SALOS Rumia im. Św. Jana Bosko przy ul. Bukowej. Dużą popularnością cieszyła się nauka pływania. W wakacyjnej szkółce na pływalni przy ul. Rodziewiczówny wzięło udział 492 dzieci.

Największym wydarzeniem tego lata był festyn zorganizowany 15 sierpnia w Dniu Patrona Rumi św. Jana Bosko. Program był bardzo bogaty, a jednym z jego punktów tradycyjnie był mecz pomiędzy reprezentacją Miasta Rumi a drużyną Limonki. Gwiazdą wieczoru była Majka Jeżowska, która zaśpiewała swoje hity: "Wszystkie dzieci nasze są", "A ja wolę moją mamę" i wiele innych.

5. Mistrzostwa Europy U-19

W tym roku wrzesień miał specyficzny charakter w związku z przygotowaniami stadionu i murawy do meczów kwalifikacyjnych Mistrzostw Europy U-19.

- Jako dyrektor MOSiR Rumia jestem dumna, że nasz Ośrodek został wytypowany jako gospodarz trzech meczów eliminacyjnych ME U-19 drużyn z Grupy E, w której znalazły się: Polska, Estonia, Włochy, Bośnia i Hercegowina. Rozgrywek w piłce nożnej o takiej randze jeszcze w naszym mieście nigdy przedtem nie było.

Estonia pokonała drużynę Włoch 2:0. W drugim meczu Włosi zwyciężyli z Bośnią i Hercegowiną 2:1. Bośniacy przegrali z Estończykami 2:3.

We wrześniu rumskie drużyny grające w ligach seniorskich z MKS Orkan i OKS Janowo Rumia oraz drużyny juniorskie MKS Orkan, SALOS Rumia i Arka Rugby Rumia rozpoczęły rozgrywki w odpowiednich grupach wiekowych. Mecze odbywały się na obiektach przy ul. Bukowej i Gdyńskiej.

6. Największa frekwencja na urodziny miasta

Absolutny rekord spośród wszystkich dotychczasowych edycji przyniosła jesienna impreza Rumia Biega, która odbyła się 7 października, czyli dokładnie w 68. rocznicę nadania praw miejskich Rumi. W wydarzeniu na bieżni stadionu wzięło udział 500 osób. Dorośli, młodzież i dzieci, a nawet maluchy w wózkach pod opieką rodziców uczestniczyły w tym biegu. Cykl imprez organizowany jest  od 2016 r. Każdy biegnie lub maszeruje w swoim tempie. Tu nie liczy się rywalizacja, lecz ruch i wspólna aktywność sportowa na świeżym powietrzu.

Tradycją stały się koncerty z okazji Dnia Seniora, który przypada 20 października. W tym roku gwiazdą był Ryszard Rynkowski, piosenkarz i weteran polskiej estrady, który śpiewał przeboje i opowiadał o historii ich powstania. Każdy senior otrzymał upominek od Urzędu Miasta Rumi.

7. Listopad pod znakiem tenisa stołowego i tańca

W pierwszą sobotę listopada w hali MOSiR Rumia odbył się Powiatowy Turniej Ochotniczej Straży Pożarnej w tenisie stołowym i halowej piłce nożnej. Po raz drugi gościliśmy strażaków w naszym obiekcie.

Memoriał śp. Jerzego Zienkiewicza odbył się po raz siódmy. 182 tenisistów rywalizowało o zdobycie jak najlepszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych. Tradycją stał się turniej „Rodzinne rakiety”, w którym gra rodzic z dzieckiem.

- 19 i 20 listopada rozpoczęliśmy sezon wydarzeń sportowo-artystycznych „dla ciała i ducha” - mówi Jolanta Król.

Pary taneczne rywalizowały przez dwa dni podczas XI Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Sportowego o Puchar Burmistrza Miasta Rumi. W ramach imprezy zostały zorganizowane Mistrzostwa Województwa Pomorskiego oraz Mistrzostwa Polski w kategorii dzieci starszych i juniorów młodszych Polskiego Związku Sportu Tanecznego.

26 listopada odbyły się Mistrzostwa Polski w układach zbiorowych w gimnastyce artystycznej.

- Cieszymy się, że mieliśmy możliwość oglądania zespołów zbiorowych z całej Polski – mówi Jolanta Król.

Natomiast dzień później odbył się po raz pierwszy turniej ogólnopolski "Boomerang Rumia Cup", w którym wzięły udział młode gimnastyczki z Polski.

8. Za nami kolejny rok pracy

W grudniu w MOSiR Rumia odbywają się wydarzenia tematycznie związane z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia: mikołajkowe spotkanie z przedszkolakami i Olimpiada u Mikołaja.

          Byliśmy także współorganizatorami cyklu imprez – Pucharu Rumi w biegu na orientację organizowanego przez UKS „Siódemka” Rumia. Biegi dedykowane były dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcieli aktywnie wypocząć z mapą i kompasem. Odbywały się w Parku Miejskim przy ul. Starowiejskiej, na terenie obiektów MOSiR Rumia przy ul. Mickiewicza i boisku przy ul. Gdyńskiej.

Na naszych obiektach zorganizowano miejskie igrzyska dzieci i młodzieży szkolnej, powiatowe igrzyska dzieci i młodzieży szkolnej oraz powiatową licealiadę, w różnych dyscyplinach sportowych.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji służy pomocą przy organizacji imprez w mieście, m. in.: I Ligi Tenisa Stołowego ATS „Małe Trójmiasto” Rumia, I Ligi Rugby Club Arka Rumia, V Ligi Piłki Nożnej MKS Orkan Rumia, A Klasy Piłki Nożnej OKS Janowo. Na obiektach MOSiR Rumia rozgrywane są mecze drużyn młodzieżowych: Rugby Club Arka Rumia, MKS Orkan Rumia oraz SL SALOS Rumia.

W hali, na krytej pływalni, stadionie i kompleksie boisk św. Jana Bosko prowadzone są lekcje wychowania fizycznego przez szkoły podstawowe nr 1, 4, 6, 7, 8, 9, 10 oraz Podstawową Ekologiczną Szkołę Społeczną, Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek oraz Salezjańską Szkołę Podstawową.

Nadchodzące imprezy